Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Sveikata nuo A iki Ž > S - Ž > Skiepai – investicija į vaiko sveikatą
Dalintis

Vienas didžiausių pasaulio atradimų sveikatos srityje – skiepai. Kai jie buvo išrasti ir masiškai pradėta skiepyti, sergamumo daugeliu ligų kreivė sparčiai krito žemyn. Lietuvoje skiepai jau daugelį metų yra valstybės finansuojama ir palaikoma programa. Tačiau vis dar pasitaiko tėvelių, abejojančių, ar verta skiepyti savo mažylį, – kurgi jis gali užsikrėsti, jei auga gražiuose, tvarkinguose ir jaukiuose namuose... Apie tai, ar jie teisūs ir kam reikalingi skiepai, kalbamės su Vilniaus universiteto Pediatrijos centro vadovu profesoriumi Vytautu Usoniu. 
 
Ar tikrai būtina skiepyti vos gimusį kūdikėlį?
 
Būtina. Augdamas mamos įsčiose vaisius yra sterilus. Tačiau jau gimdymo metu jis „susipažįsta“ su mikroorganizmais. Ši „pažintis“ labai intensyviai tęsiasi ir po gimimo. Kartais ji turi labai skausmingų pasekmių. Skiepai – tai kontaktas su tais pačiais mikroorganizmais, tik nepalyginti saugesnis. Vakcina yra nekelianti pavojaus „pažintis“ su natūraliais mikroorganizmais, ligos išvengiama arba ji minimalizuojama.  Jeigu mažylio neskiepysime, jis vis tiek susidurs su infekcija, tik tai bus daug skausmingiau. 
 
Kokie skiepai šiuo metu yra rekomenduojami valstybės?
 
Šiandien yra skiepų, kuriais skiepijame vaikus, nors ligų jau seniai nėra. Pirmiausia naujagimiai yra skiepijami tuberkuliozės bei hepatito B vakcina. Kartais kyla diskusijų, ar iš tiesų mažylis rizikuoja užsikrėsti šiomis ligomis. Rizika labai didelė – kūdikis šia liga gali užsikrėsti net ir nuo mamos.
Moteris gali net nežinoti, kad yra infekuota hepatito B virusu. Todėl pirma šio viruso vakcinos dozė kūdikiui įskiepijama tuoj pat po gimimo – jau pirmą parą. O jau dviejų mėnesių mažyliai pradedami skiepyti nuo difterijos, kokliušo, stabo, poliomielito ir Haemophilus influenzae b. Kokliušas ir stabligė – labai pavojingos mažiems vaikams ligos. Jų sukėlėjai – mikroorganizmai – yra labai paplitę.
Jų esama visur. Epidemijų išvengiame vien todėl, kad vaikai nuo jų skiepijami. Labai svarbu paminėti, kad mūsų šalyje jau greitai bus naudojama naujos kartos kokliušo vakcina. Mano nuomone, tai didžiulis žingsnis į priekį.
 
Šiais laikais mamos keliauja po pasaulį su vos gimusiais kūdikiais. Ar jos rizikuoja užsikrėsti?
 
Kažkada Pasaulinė sveikatos organizacija buvo suformulavusi tikslą –pasaulis be poliomielito iki 2000-ųjų. Deja, net ir po septynerių metų dar negalime pasakyti, kad šis virusas išnaikintas. Jo yra Indijoje, kai kuriose Afrikos šalyse. Tad kol pasaulyje yra bent vienas šio viruso židinys, šia vakcina vaikai turi būti skiepijami. Juo labiau kad labai skaudžių pamokų buvo Olandijoje, Turkijoje ir kitose šalyse. Vos sutrikus skiepijimui ši liga ima sparčiai plisti – juk šiais laikais iš Indijos į Vilnių galima atskristi per keturiolika valandų ir parvežti virusą.
 
Nuo kokių ligų yra skiepijami kūdikiai?
 
Jau keleri metai skiepijama vakcina labai keistu pavadinimu Haemophilus influenzae b. Tai labai pavojinga bakterija, galinti sukelti daug ligų – pūlingą meningitą, sepsį, plaučių, ausų uždegimą ir kitų organų infekcijas. Dar visai neseniai nuo šios bakterijos sukeltų ligų vaikai Lietuvoje mirdavo, likdavo neįgalūs, todėl labai džiaugiamės, kad vakcina įtraukta į Nacionalinę skiepijimo programą. Nuo šio viruso kūdikius pradedama skiepyti sulaukus dviejų mėnesių. Kartu su kitomis ši vakcina skiepijama tris kartus: sulaukus 2, 4 ir 6 mėnesių. Dar kartą šiuos skiepus reikia pakartoti maždaug po dvylikos mėnesių.
Progresuojant mokslui stengiamasi, kad vakcinos būtų labai aukštos technologijos, kad jose būtų tik grynos medžiagos, reikalingos imuninei apsaugai. Todėl skiepų naujos kartos vakcinomis poveikis vaikų imuninei sistemai bus daug mažesnis.  
 
Kurias vakcinas jūs siūlytumėte įtraukti į kompensuojamųjų vaistų sąrašą?
 
Lietuvoje yra labai daug vaikams reikalingų vakcinų, kurių valstybė nekompensuoja. Gaila, nes tokiu atveju ne visi tėveliai turi galimybių apsaugoti savo mažylius. Lietuvos pediatrų draugija bei kitos grupės bando įrodyti, kad tai būtina. Mano nuomone, viena svarbiausių kūdikiui būtų rotaviruso vakcina, ją Lietuvoje turime nuo 2006 m. rugpjūčio mėn. Šis virusas yra didžiulė problema savo mastais – užfiksuota daugybė ligonių. Tačiau galiu teigti, kad oficialūs skaičiai neatspindi realios situacijos, susirgimų yra gerokai daugiau. Rotavirusas Lietuvoje labai paplitęs.
 
Kokie rotaviruso požymiai?
 
Rotavirusas sukelia labai stiprų viduriavimą ir vėmimą. Jeigu pagalba suteikiama tinkamai ir laiku, vaikas pasveiksta. Kasmet daugiau nei tūkstantis mažylių gydomi Vilniaus universiteto Vaikų ligoninėje, nemaža dalis – Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje. Daugelis sergančių mažylių gydomi lašinėmis skysčių infuzijomis į veną, nes paprastai, kai kreipiamasi pagalbos, jų būklė būna per sunki gydyti geriamuoju tirpalu. Norėčiau išskirti tris pagrindinius teiginius. Pirma – rotaviruso liga labai paplitusi tarp mažų vaikų, antra – nuo jos niekas nėra apsaugotas ir trečia – nuo šio viruso apsaugo rotaviruso vakcina.  
Kaip vaikai gali užsikrėsti rotavirusu?
 
Rotavirusu gali susirgti net ir tie vaikai, kurių namuose yra sterili tvarka. Ši virusinė infekcija labai greitai plinta. Ja užsikrėsti užtenka minimalaus viruso kiekio. Pavyzdys – vaikų vystymo patalpos viešose vietose. Jos yra nedezinfekuojamos. Užeikite į tokią vietą bet kuriame prabangiame restorane ar prekybos centre ir pamatysite, kad dezinfekantų ten nėra, nors turėtų būti. Svarbu atkreipti dėmesį, kad net ir neviduriuojantys, neturintys šios ligos simptomų vaikai gali išskirti rotaviruso bakterijų.
Rotaviruso užsikrėtimo kelias lotyniškais terminais būtų fekalinis-oralinis, o lietuviškai tai reiškia, kad mikroskopinė išmatų dalelė turi patekti į burną. Kad prasidėtų infekcija, užtenka mikroskopinės infekuojamosios dozės.
 
Kada galima kūdikius skiepyti šia vakcina ir kaip tai daroma?
 
Labai svarbu atkreipti tėvų dėmesį, kad šia vakcina kūdikius galima skiepyti tik nuo 6 iki 24 savaitės (maždaug 5,5 mėnesių). Vadinasi, vėliausiai pirmoji vakcinos dozė kūdikiui turi būti įskiepijama iki penkių mėnesių, kad per likusį mėnesį būtų galimą įskiepyti ir antrąją.
Šia vakcina skiepijama per burną – naudojant į švirkštą panašų įrenginį, aišku, be adatos, vienas mililitras skysčio įlašinama mažyliui į lūpų kamputį. Dažnai į mus kreipiasi šeimos su prašymu nuo šio viruso paskiepyti vyresnius vaikus, deja, kol kas tokių galimybių neturime. Šiuo metu atliekami tyrimai, kad būtų galima skiepyti ir vyresnius vaikus, bet kol nėra patikimų duomenų, to daryti negalime. 
 
Kaip šiuos skiepus reikėtų derinti su kitais?
 
Aš rekomenduočiau šia vakcina kūdikius skiepyti kartu su difterijos, kokliušo ir stabligės – tai gali būti daroma sulaukus dviejų, trijų ar keturių mėnesių. Svarbu įskiepyti abi dozes, nes tik taip įgyjama apsauga nuo rotaviruso. Labai gaila, kad ši vakcina kol kas nėra kompensuojama valstybės ir skiepų kaštus turi apmokėti patys tėveliai.
Tačiau kai mūsų gydytojai atliko tėvų, kurie pavasarį mūsų ligoninėje slaugė rotaviruso infekcija sergančius vaikus, apklausą, net 90 proc. sakė, kad ši liga – didžiulis stresas šeimai. Paprastai įsivaizduojama, kad tai nėra sunki liga. Tai netiesa – rotavirusas sugriauna visus šeimos planus: mama savaitę atsigula į ligoninę, tėtis su kitais vaikais lieka namuose, blaškosi tarp darbovietės ir ligoninės. Be to, vienam šeimos nariui susirgus šia liga, gali užsikrėsti ir visi kiti, ypač vaikai.  
 
Kokios galimos šios ligos komplikacijos, ar pasitaikė mirties atvejų?
 
Lietuvoje nuo šios infekcijos nėra miręs nė vienas vaikas, bet pasaulyje užregistruojama nemažai mirties atvejų. Rotavirusas yra labai nemaloni liga. Visos naujosios vakcinos, tarp jų ir rotaviruso, yra investicija į šeimos gyvenimo kokybę ir sveikatą. Žmonės labai daug išleidžia drabužiams, papuošalams, pramogoms ir pan., bet dažnai pamiršta pasirūpinti savo sveikata ir gyvenimo kokybe.
  
Ar yra koks nors rotaviruso vakcinos šalutinis poveikis?
 
Visų vakcinų šalutinis poveikis yra labai gerai ištirtas. Rotaviruso vakcina yra itin aukštos technologijos – atlikti klinikiniai tyrimai daugybėje šalių rodo, kad tai viena iš saugiausių vakcinų.  
 
Kokie skiepai vaikui reikalingi antraisiais gyvenimo metais?
 
Antraisiais vaiko gyvenimo metais rekomenduojami skiepai nuo tymų, parotito (kiaulytės) ir raudonukės. Šios vakcinos įtrauktos į valstybės kompensuojamų vaistų sąrašą. Vaikai skiepijami vadinamosiomis „gyvomis“ vakcinomis. Jos pagamintos iš kažkada šiomis ligomis sirgusių mažylių virusų.
Todėl ši vakcina gali turėti truputėlį daugiau šalutinio poveikio – vaiką gali išberti, jis gali karščiuoti. Tačiau tai daug mažiau pavojinga, nei susirgti net ir pačia lengviausia šių ligų forma. Aš rekomenduočiau paskiepyti vaiką ir nuo vėjaraupių, nors valstybė ir nekompensuoja šios vakcinos. Juk susirgus net pačia lengviausia vėjaraupių forma – vaikas dešimt dienų turi būti namuose, vadinasi, vėl ilgiau kaip savaitei sugriūva šeimos gyvenimas.  
 
Kaip manote, ar reikia mažus vaikus skiepyti nuo gripo?
 
Vaikus nuo gripo reikia skiepyti, ir tai daryti vertėtų jau nuo šešių mėnesių. Geriausia juos skiepyti skaldyto gripo vakcinomis, nes kitos vakcinos mažiems vaikams yra nepakankamai ištirtos ir gali būti ne tokios veiksmingos. Gripo vakcina turi būti įskiepyta du kartus, ir tai turi būti padaryta likus bent porai savaičių iki artėjančio gripo sezono. Gripas yra pavojingas, nors dažnai atrodo, kad tai lengva liga. Jis sukelia įvairiausių komplikacijų, nuo jo net mirštama. Todėl verta ne tik patiems pasiskiepyti, bet ir apsaugoti kūdikius. Jais galima pasirūpinti dar iki gimimo, nes nuo šios ligos gali skiepytis ir besilaukianti moteris. 
 knyga ,,Laukiame naujagimio"

 

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



farmacininkas Data: 2015-02-03 23:02:26
pasakysiu tiesa jums:vakcinu sudedamoji dalis yra ir gyvsidabrio junginiu,kurie veikia neurotoksiskai.del to jusu vaikui negryztamai bus suzalota psichika.Vakcijos sudeties jus negalite zinoti,tai yra saugoma patentais,bet specialistai zino.Vakcinuoti zmones tai potencialus ligoniai,virusu stamai keiciasi kasmet,o vakcina veikia tik tam tikram stamui.TAI TIK DAR VIENAS FARMACIJOS PASIPELNYMAS SVEIKATOS SASKAITA.Informacijos ieskokite uzsienio puslapiuose,cia tik propaganda

 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą