Mama - tai angelas žemėje (nežinomas autorius)

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Kūdikis > Priežiūra > Didysis miegalius
Dalintis

Į jūsų namus atkeliavo naujas gyventojas. Jo elgesys ir įpročiai pakeis visos šeimos gyvenimą. Ar tiesa, kad naujagimiai tik valgo ir miega? Kodėl jie nubunda „ne laiku“ ir verkia? Kodėl supainioja dieną su naktimi? Apie naujagimių miego ypatumus pasakoja Vilniaus rajono centrinės poliklinikos vaikų ir paauglių psichiatrė Skirmantė Povilėnaitė.
 
8 valandos nakties miego
Pirmąją gyvenimo savaitę taip ir yra – naujagimis arba valgo, arba miega. Per parą jis vidutiniškai miega 16–17 valandų ir pabunda tik pavalgyti. Tad 8 lieka būdravimui. Pasak psichiatrės, didžioji dalis naujagimio miego tenka dienai, todėl nereikia nerimauti, kad jis nubunda naktimis. Mažyliui, kaip ir suaugusiajam, įprasta naktį miegoti tik 8 valandas.
 
Diena ar naktis – laikas išsiaiškinti
Motinos įsčiose vaikutis nuolatos gaudavo maistinių medžiagų ir jam neegzistavo skirtumas tarp dienos ir nakties. Tik gimęs per vieną mėnesį jis turi prisitaikyti prie kitokio gyvenimo ritmo. Nutinka ir taip, kad naujagimis ilgiau adaptuojasi. Viskas priklauso nuo šeimos įpročių ir nusistovėjusio ritmo: kada einama miegoti, kada keliamasi.
Tik jokiu būdu nesugalvokite keisti šeimos gyvenimo. Veikla turi virti dieną. Kalbėkite jums įprastu garsu, netildykite žaidžiančio ar čiauškančio vyresnio broliuko ar sesutės (tik, žinoma, venkite didelio triukšmo). O naktį turi būti tylu, tamsu. Naktį naujagimio nekalbinkite, tyliai pamaitinkite ir vėl eikite miegoti. Jei nėra būtinybės, vaiko neperrenginėkite, nekeiskite vystyklų.
 
Gali miegoti tik 5–6 valandas 
Neretai tėveliai nerimauja, jog jų kūdikis prastai miega, pavyzdžiui, užmigo 19 valandą, o nubudo apie 1 valandą nakties. „Tai normalu, – sako S. Povilėnaitė. – Reikėtų žinoti, kad naujagimis neprabudęs gali išmiegoti apie 5–6 valandas – tiek laiko jis gali išbūti be maisto, nes šitiek trunka jo organizmo medžiagų apykaita. Po 5–6 valandų vaikutis natūraliai nubunda, nes pasijunta alkanas. O pasisotinęs vėl saldžiai užmiega.“
Antra vertus, tikrai nereikia fiksuoti, kiek laiko mažylis miega, ir žadinti užkąsti. Juk pasitaiko ir tokių laimingų atvejų, kai naujagimis sėkmingai išmiega ištisą naktį (apie 8 valandas) ir tik po to paprašo pusryčių.
 
Kodėl atsiranda miego sutrikimų?
Kodėl vienas mažiukas parpia beveik visą parą ir prabunda tik užkąsti, o kitas nuolat būdrauja arba vos užsnūdęs vėl verkšlena? Miego sutrikimai galimi dėl įvairiausių priežasčių. Gal vaikutis serga, gal yra kamuojamas skausmo. „Visada prisiminkime, jog naujagimis pats nepasakys, kad jam skaudą pilvuką ar ausį, kad jis karščiuoja, – pataria psichiatrė. – Tokiais atvejais būtina kreiptis į vaiką prižiūrintį pediatrą.
 
Klysta mamos, kurios mano, kad reikia leisti vaikui paverkti. Patikėkite, naujagimis nėra kaprizingas trimetis bamblys, kuris verkia dėl saldainio ar trokšdamas atkreipti į save dėmesį. Jei vaikas verkia, būtina prieiti. Juk kitaip jis nemoka pranešti, kad kažkas negerai.“
 
Nemiega, nes mama nerimauja
Jei mažylis blogai miega ne dėl fizinių priežasčių (tai nusprendžia gydytojas), reikėtų ieškoti psichologinių – jos dažniausiai yra susijusios su visos šeimos gyvenimu. „Jei naujagimiui ilgiau nei mėnesį nepavyksta „atpainioti“ dienos ir nakties, patarčiau susirūpinti, – sako S. Povilėnaitė. – Vienos iš dažniausių psichologinių priežasčių – nesaugumo jausmas ir nerimas. Šias būsenas vaikas perima iš mamos, kartais net ir iš tėčio. Pirmąjį gyvenimo mėnesį mažylio ryšys su mama yra ypač artimas.
Mamos emocinė būsena labai veikia vaikutį. Pvz., mama nuolat pervargusi, nerimauja, graužiasi, kad ko nors nespėja padaryti, pati nesugeba prisitaikyti prie naujojo vaidmens (ypač jei tai pirmas vaikas). Tuomet didelė tikimybė, kad ir vaikutis bus neramus, sunkiai užmigdomas. 
 
Beje, mamos nerimą, įvairias baimes gali sustiprinti ir kiti šeimos nariai. Juk kaip dažnai mėgsta, ypač vyresnieji, dalyti „patarimus“ ir vis priekaištauti, kritikuoti, neva „mes anksčiau viską darydavome kitaip: lygindavome palutes, nutraukinėjome pieną, maitindavome kas 4 valandas ir t. t.“
 
Perdėtas mamos rūpestis – žalingas
Pirmiausia, žinoma, reikia nuraminti mamą, padėti jai sustiprėti, leisti suprasti, kad viskas, ką ji daro, yra teisinga ir geriausia mažiukui. Negalima užmiršti, kad šiuolaikinės kūdikių priežiūros teorijos smarkiai skiriasi nuo ankstesnių, todėl vargu ar tikslinga ginčytis, kas teisinga, o kas – ne. Geriausiai gali patarti ne kaimynė ar močiutė, o naujagimį prižiūrintis pediatras ar slaugytoja.
 
„Dar norėčiau atkreipti dėmesį, kad naujagimio miego sutrikimai gali būti susiję su perdėtu rūpesčiu ir nerimu, – perspėja psichiatrė. – Jei mama naktimis keletą kartų šoka prie lovelės pažiūrėti, ar vaikutis miega, tikrina, ar jis kvėpuoja, ar nešlapios palutės, labai tikėtina, jog šis nubus ir ims verkti.“
 
Kas gali padėti užmigdyti naujagimį?
Jau pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimis reaguoja į jį supančią aplinką. Nurimsta priglaustas prie krūties, suklūsta, kai jį šnekinate. Lygiai taip pat maloniai jį gali nuteikti muzika. Geriausiai miegelį „pašaukia“ klasikinės lengvos melodijos, pvz., Mocarto, Vivaldžio kūriniai. Tik muzika turi skambėti tyliai. 
Be to, nepamirškite, kad vaikams yra svarbūs ritualai, ypač prieš miegą. Todėl juos kurti galima pradėti nuo pirmųjų dienų. Tai gali būti mamos lopšinė, šalia padėtas žaislas, paglostymas ar mamos bučinys. Ritualai suteikia saugumo, todėl vaikelis ilgiau ir ramiau miega.
Daugeliui mažiukų ritualu gali tapti maudynės. Tik vertėtų neužmiršti, kad kai kuriuos mažylius vanduo tonizuoja ir būtent tai gali tapti sutrikusio miego priežastimi. Tokius vaikučius reikėtų maudyti dieną, o ne vakare prieš miegelį.
 
Jei naujagimis sunkiai užmiega, kambaryje netoli lovelės galima padėti laikrodį – jo tiksėjimas imituos mamos širdies plakimą, kurį vaikutis girdėdavo įsčiose.
Migdant naujagimį galima glausti prie krūtinės, bet jau nuo pat pirmųjų dienų reikėtų jį pratinti miegoti atskirai. Net tuomet, kai mama maitina krūtimi, mažiukas turėtų miegoti tame pačiame kambaryje, bet ne toje pačioje lovoje.
 
 
Sunerimti reikėtų, jei:
* Vaikas supainiojo dieną su naktimi ir tai trunka ilgiau nei mėnesį.
* Naujagimis yra pamaitintas, sausas, bet vis tiek verkia.
* Mažylis labai neramiai miega, blaškosi, krūpčioja. 
Aušra Radzevičienė
Šaltinis: knyga „Laukiame naujagimio"

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodasKiti komentarai 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą