Mama - tai angelas žemėje (nežinomas autorius)

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Kūdikis > Priežiūra > Kaip tave pavadinti, mažyli?
Dalintis

Kai gimsta kūdikis, bene didžiausias tėvų rūpestis, kaip pavadinti mažylį. Daugelis tėvų nori išrinkti savo vaikams retą, gražų, skambų ir prasmingą vardą. Vilniaus savivaldybės civilinės metrikacijos skyriaus specialistė Agnė Lukauskaitė pastebi, kad tėveliai visgi dažniausiai išrenka populiarų vardą.   Todėl ir nenuostabu, kad prieš trisdešimt metų vienoje klasėje mokėsi penkios Daivos ir trys tomai, o dabar penki Lukai ir 3 Kamilės.
 
“Iš pačių populiariausių berniukų vardų galėčiau paminėti Dominyką, Danielių, Simoną, Mindaugą, Luką, Nojų, Donatą, Tadą, o iš populiariausi mergaičių vardai: Gabrielė, Gabija, Lukrecija, Augustė, Emilija”, - sako vyriausioji inspektorė Agnė Lukauskaitė. Šie vardai buvo patys populiariausi Vilniaus mieste, kur 2006 metais buvo registruoti 6874 kūdikiai.
 
Gyventojų registro tarnyba pateikia tokį populiariausių 2006 du tūkstančiai šeštųjų metų kūdikių vardų dešimtuką.
 
 
Berniukų:
Mergaičių:
1.     
Lukas
Kamilė
2.     
Matas
Gabija
3.     
Nojus
Gabrielė
4.     
Mantas
Austėja
5.     
Dominykas
Emilija
6.     
Nedas
Ugnė
7.     
Dovydas
Augustė
8.     
Rokas
Viktorija
9.     
Titas
Rugilė
10. 
Ignas
Deimantė
 
Kaip tėveliai renka vardus savo vaikučiams? Ar vaikams patinka išrinktieji vardai? Štai Lukas jau dešimtmetį karaliauja populiarių vardų sąrašuose.
 
“Mano klasėje trys mokiniai su tokiu vardu”, - pasakoja 11 metų Lukas. Jis sako, kad vaikai įvairiai vadina klasės draugus, kurie turi tuos pačius vardus. Vienus šaukia pavardėmis, kitiems sugalvoja pravardes. "Mane tai Petraičiu vadina, bet man patinka mano vardas”, - sako Lukas.
 
14 metų Luko mama Deimantė pasakoja, kad savo sūnui rinko vardą tuo metu, kai buvo labai madinga rinkti užsienietiškus vardus iš serialų. “Pasirinkome Luką, nes šis vardas lengvai suprantamas bet kuriame pasaulio kampelyje”, - pasakoja Deimantė. Jos sūnaus tėtis labai norėjo pavadinti pirmagimį sūnų Luku, tai jauna mamytė ir sutiko, nors močiutės bandė jauną šeimą atkalbėti. O Lukas sako esąs patenkintas savo vardus, nors šeimoje jį visi vadina … Lukošenka.
 
Kur tėvai ieško vardų? Vieni varto populiarius vardynus, naršo internete, kiti bando laimę traukdami burtus, treti siekia būti labai originalūs ir sulipdo vaiko vardą iš tėčio ir mamos vardų.
 
            “Man tai labai nepatinka, kai klasėje susirenka penkios Daivos, šeši Jurgiai ir  septyni Tomai”, - pasakoja būsimoji mamytė Margarita. Ji sako, kad būsimajam kūdikiui rinks retą ir originalų vardą, galbūt bandys jį sudėti iš tėčio ir mamos vardų raidžių.
 
            Tėtis Liutauras pasakoja savo sūnui ieškojęs vardo “Moters kalendoriuje” ir apgailestavo, kad dabar tokių kalendorių niekas nebespausdina. Ponia Irena sako labai norėjusi savo pirmagimę dukra pavadinti Solveiga, bet vyras buvo kategoriškai prieš. Jis pasiūlė surašyti 10 vardų ant atskirų lapelių ir ištraukti. “Jeigu ištrauksi Solveigą, tegu bus Solveiga”, - pažadėjęs gyvenimo draugas. Burtai lėmė ne Solveigą, o Auksę. Kai visi priprato prie to vardo, tėtukas prisipažino, kad tarp dešimties ant lapelių užrašytų vardų Solveigos net nebuvo…
“Mes esam dvi seserys: Auksė ir Deimantė”, - pasakoja Deimantė. Toks tėvų pasirinkimas daug kam kėlė šypseną, kokias brangenybes augina ši šeima. Mažoji Auksė labai prašė tėvų “nupirkti” jai broliuką ir buvo išmokusi gražų eilėraštį: “Aš esu maža Auksytė ir labai myliu mamytę. Mamą dar labiau mylėčiau, jei broliuką aš turėčiau. Aš jį supčiau, valgydinčiau, Deimantėliu pavadinčiau…” 
 
Kai gimė antroji mergaitė, tai niekam ir klausimų nekilo, kokiu vardu ją pavadinti…
 
Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotoja pastebi, kad prieš keletą metų vaikų vardai atspindėjo tėvų, o ypač mamų pomėgį žiūrėti serialus, todėl buvo registruojamos Marijos, Marijanas, Luisai Albertai, Meisonai, Selestės ir t.t. Šiandien turime naujų susižavėjimo objektų.
 
“Dabar atitikmuo būtų įvairūs šou ir jų herojai, - pastebi A. Lukauskaitė. – Kai prasidėjo šou era, žmonės pradėjo rinktis šou išgarsėjusių personažų vardus”. Padaugėjo mažų Augusčių, o taip pat mažų Antanukų, nors šis vardas buvo gana retas.
 
Pasak specialistės, dabar taip pat madinga vadinti vaikus senoviniais vardais, pagerbiant savo tėvus ar senelius. Kiti tėvai sako, būsimųjų vaikų vardus žinoję nuo pat savo vaikystės. Audriaus ir Ligitos trijų vaikučių vardai prasideda raide M. Ligita pasakoja, kad Audrius nuo pat vaikystės žinojo, kad turės dukrą vardu Monika, o antrąją mergaitę Milda pavadino mirusios mamos garbei. “Martynui vardą rinkome visi. Visi mano siūlomi atkrisdavo, liko Martynas”, - pasakoja Ligita. Norėdama pasitikrinti, ar Martynas tinkamas vardas jos berniukui, Ligita net paskambino savo draugei, kuri domisi horoskopais. Pasirodė, kad idealiai, nes mažasis yra skorpionas, kurį globoja Marso planeta…
 
Norėdami išrinkti vaikams retą vardą, tėveliai neretai skambina į civilinės metrikacijos skyrių ir teiraujasi, kokie vardai buvo patys rečiausi.
 
Pasak A.Lukauskaitės, pernai metais tėvai retai registravo tokius vardus: Ąžuolas, Teofilis, Petras, Jurgis, Juozas, Vilnius, Rajus, Klaidas, Rūstis, Arijus, Adonis. Mergaitės gana retai buvo pavadintos Elze, Elžbieta, Morta, Neringa, Agota, Vilne, Rože, Lėja, Vidvile (tėtis – Vidas, mama – Vilė), Lotė, Unė, Rūstė.
 
Ji pripažįsta, kad kartais atsitinka ir taip, kad reti vardai po kurio laiko tampa  labai populiariais, nes tėvai, išgirdę retesnį vardą, duoda jį savo mažyliui, o po to vardas ir paplinta.
 
Kokių vardų negalėtų registruoti civilinės metrikacijos skyriaus specialistai? “Mes negalime registruoti vardo, kuris yra gramatiškai neteisingas, varde negali būti nelietuviškų raidžių w ir q,” – sako A.Lukauskaitė. 
 
Vyriausioji inspektorė pataria tėvams neskubėti ateiti registruoti vaiko vardo, ne tik gerai pagalvoti, bet ir kokį mėnesį bandyti vardą “prisijaukinti”, priprasti prie jo. Jos praktikoje yra pasitaikę atvejų, kai tėvai užregistruoja vaiko vardą, o kitą dieną skambina: žinote mes persigalvojome.  “Yra tokios taisyklės, tokia tvarka, kad užregistravus vardą, pats vaikas galės jį koreguoti ar pasikeisti tik sulaukęs aštuoniolikos metų…”- įspėja A.Lukauskaitė.
 
Auksė Kontrimienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodasKiti komentarai 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą