Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Darželinukas > Vystymasis > Pieniniai dantukai
Dalintis

Daugelis turbūt neprisimena, kaip vaikystėje valė savo dantukus. Bet kaip pametė pirmąjį „pieninuką“, kaip dantuką nešė pelės ar dantukų fėjos, turbūt atmena ne vienas. Apie tuos paslaptinguosius pieninius dantukus pasakoja gydytoja odontologė Jurgita Grigaitienė.

 
Pieniniai dantukai nėra tokie svarbūs kaip nuolatiniai.
Netiesa. Pirmiausia jų, kaip ir nuolatinių, paskirtis yra susmulkinti maistą. Todėl jei jie iškrito ar sugedo, vaikas negalės tinkamai sukramtyti maisto, o tai kenksminga žarnyno veiklai. Antra, pieninukai „laiko vietą” nuolatiniams dantims. Jei dėl kokių nors priežasčių pieninis dantukas iškrinta anksčiau, didžiulė tikimybė, kad nuolatiniai dantys netaisyklingai išsidėstys žandikaulyje. Todėl kartais (nors labai retai) anksti netekus pieninuko, gali būti į jo vietą implantuojamas kitas.
 
Jau penkerių metų vaiko dantų tarpai yra gana dideli. Ten neužsilaiko maistas, todėl nėra būtinybės jų labai kruopščiai valyti.
Ir taip, ir ne. Tik išdygę dantukai sudaro darnią „tvorą”. Vėliau tarpai tarp jų padidėja. Tiesa tokia, kad kuo mažesni dantų tarpai, tuo didesnė tikimybė, kad atsiras kariesas (nes užsilaiko maisto likučių). Tačiau dantukus valyti būtina bet kokios amžiaus vaikui. Beje, dažnai tėveliai sunerimsta, kai tarp pieninių dantukų būna labai dideli tarpai. Tai nieko baisaus. Juk žandikaulis auga ir plečiasi, ruošdamasis „priimti” nuolatinius ir didesnius dantis.
 
Nereikia vaiko kankinti stomatologo kėdėje (gręžti, plombuoti), juk vis tiek pieniniai dantukai iškris, nė nespėjus kariesui jų „sugraužti”.
Netiesa. Gydyti karieso pažeistus dantukus būtina dėl kelių priežasčių. Pirma, sergančio pieninuko šaknys gali užkrėsti nuolatinio danties užuomazgas. Antra, pieninius dantukus gydyti reikia nedelsiant, nes kariesas juos „suėda” daug greičiau nei nuolatinius. Kartais pakanka kelių savaičių. Trečia, neišgydytas dantukas - tai infekcijos židinys burnoje. Dažnai susidaro net pūlinukų. Nė vienas chirurgas nesiims operuoti vaiko su tokiu židiniu, jei, neduok Dieve, prireiktų skubios operacijos.
 
Cukrus - didžiausias dantukų priešas.
Tiesa. Ypač jei jo ilgai būna burnoje. Mažiausiai saldumynai pavojingi prieš pietus ir tada, kai pavalgius išvalomi dantukai. Labiausiai dantims kenkia „ilgai grojantys” saldainiai (ledinukai), jei jais mėgaujamasi pavalgius. Todėl po pietų rekomenduojami užkandžiai, kuriuose nėra cukraus. Geriausia vaisiai ir daržovės arba kramtomoji guma su ksilitu. Kitaip nei cukrus, ksilitas neleidžia susidaryti rūgščiai terpei ir daugintis bakterijoms. Todėl galima sakyti, kad dantukus apsaugo nuo karieso. Tačiau kramtomąją gumą rekomenduojama kramtyti ne ilgiau nei 15 min. pavalgius.
 
Pieninių dantukų neskauda, nes jie neturi nervų.
Netiesa.  Nervų yra. Pieninius dantukus skauda, tik retai. Dažniausiai skausmas nesuspėja atsirasti, nes dantukas greitai sugenda. Jei vaikui skauda dantį, tai ir blogai, ir gerai. Gerai dėl to, kad skausmas priverčia kreiptis į gydytoją.
 
Traukiant pieninius dantukus vaikui beveik neskauda, nes jie turi labai mažas šakneles.
Tiesa. Su pieniniais dantukais vaikai atsisveikina be didelių kančių. Beje, šaknys ne visada būna tokios. Tik prasikalus dantukui auga ir viršūnėlė, ir šaknys. Kai žandikaulyje šios įsitvirtina pakankamai (taigi jos nėra mažos), dantukas užauga. Prasideda fiziologinė ramybė, trunkanti trejus metus. Kaip tik tada palankiausias metas taisyti dantukus. Vėliau šaknys aptirpsta ir atsipalaiduoja  - štai dėl to juos lengva ištraukti.
 
Ne visada šešiamečiui verta taisyti pieninius dantukus.
Ir taip, ir ne. Tačiau tik stomatologas, įvertinęs dantukų būklę, atsakys, verta juos taisyti, o gal jau galima ištraukti.
 
Klibantį dantuką būtina išrauti.
Tiesa. Jei vaikui jau šešeri ir dantukas vos laikosi, jį rekomenduojama ištraukti. Antraip vaikutis valgydamas gali jį netyčia nuryti.
 
 
Atminkite- pieniniai dantukai turi būti raunami tik laiku
Per anksti arba per vėlai ištraukus, galima sulaukti šių pasekmių:
▪ Kai kuriems vaikams išsivysto kreivi nuolatiniai dantys vien dėl to, kad buvo per anksti ištraukti pieniniai dantukai, nes be jų augdami nuolatiniai dantys per daug suartėja vienas prie kito ir neleidžia kitiems augti tiesiai.
▪ Dantys, negalėdami išdygti jiems skirtoje vietoje, išdygsta kreivai (arčiau skruosto arba liežuvio). Ir dėl to jie greičiau genda, juos sunkiau išvalyti.
▪ Kreivai išdygus dantukams išsivysto netaisyklingas sukandimas, o tai dažnai turi įtakos veido formai ir, žinoma, šypseniai.
▪ Jei į priekį netaisyklingai užaugę yra išsikišę viršutiniai priekiniai dantys, sunkiau užčiaupti burną, todėl žmogus negali taisyklingai kvėpuoti – pro nosį. Kvėpuojant  pro burną, į ją patenka daugiau bakterijų – to pasekoje dantys greičiau genda.
 
Neringa Žukauskienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



Data: 2012-09-08 00:09:22
mano vaikui treji metukai ,odontologas pataria istraukti 2 dantukus ar tai geras pasirinkimas,ir dar vaikas labai skundziasi zanduko skausmais kas tai gali buti ar galite patarti? aciu.

 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą